Güncel

Cumhuriyet Bayramı Çoşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 96. Yıl dönümü dolayısıyla dün Çelenk Sunma Töreni ile başlayan Cumhuriyet Bayramı coşkusu, bugün Vali Yunus Sezer’in Valilik Makamında tebrikleri kabulü ve Fevzi Çakmak Caddesinde düzenlenen Kutlama ve Tören geçişi programları ile devam etti.

Vali Sezer, Cumhuriyet Bayramı tebriklerini kabulünün ardından beraberindeki protokolle birlikte tören alanına geçti.

Törenin hemen başında Vali Yunus Sezer, beraberinde Garnizon Komutanı Albay Mehmet Ali Durmuş ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı  ile birlikte vatandaşların, öğrenci gruplarının, tören birliklerinin Cumhuriyet Bayramlarını kutladı. Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşımız okundu.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Vali Yunus Sezer şunları kaydetti:

“ Bugün Cumhuriyetimizin ilanının 96’ıncı yıl dönümünü, milletçe büyük bir heyecan, coşku ve onurla kutluyoruz. Yedi düvele karşı, yokluk içinde vatan ve bayrak uğruna verilen bu destansı mücadele, hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden bir milletin şahlanışı ve küllerinden yeniden doğuşunun simgesi olmuştur.

Bu vesileyle milli mücadele kahramanlarını, tüm geçmiş büyüklerimizi, şehitlerimizi, gazilerimizi; Rahmetle ve şükranla anıyoruz.

Bizler faniyiz. Ama onların eseri olan Cumhuriyetimiz, inanıyoruz ki insanlık var oldukça, var olacak ve onu kuranların hatıraları asla unutulmayacaktır.

Kıymetli hemşehrilerim;

Biz Cumhuriyet şehriyiz. 12 haneli Kırık köyünden bugün 300 bin nüfuslu bir sanayi şehrine Cumhuriyete ulaştık. Bir şehrin silaha adını vermesi, şehitler ve gaziler diyarı olarak anılması, asla bir tesadüf değildir.

Bu şehrin temellerinde, bu toprakların koca yürekli insanlarının milli mücadele döneminde sergiledikleri duruşun, milli ruhun, imanın, inancın mayası vardır.

İstiklal mücadelesinde;

Yeri gelmiş işgale karşı ulusal onura yakışan bir şekilde karşı çıkılması için İstanbul Hükümetini telgrafla uyarmıştır.

Yeri gelmiş, Ankara’ya telgraf göndererek, canıyla ve malıyla her fedakarlığı yapmaya, bir tehlike varsa, yediden yetmişe cepheye gitmek için hazır olduklarını bildirmişlerdir.

Yeri gelmiş, Rıza bey gibi vatan severleri ile, Sivas’tan yola çıkan Mustafa Kemal’e güvenli liman olmuştur.

Yeri gelmiş, bütün halk kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla kolları sıvayıp gece gündüz fişek fabrikasında çalışmış, kağnı ile Mehmetçiğe cephane yetiştirmiştir.

Bugün, olduğu gibi dün de bu milletin kahraman evlatları, “Söz konusu Vatansa Gerisi Teferruattır” diyebilmiştir.

Kıymetli gençler;

Bizim neyimiz varsa, alın terindendir. Ne elde ettiysek çalışarak, mücadele ederek, ya ter ya da şehit kanı dökerek elde ettik. Toprağımız için mücadele ettik. Bayrağımız için mücadele ettik. İnancımız, değerlerimiz ve nihayetinde demokrasimiz için mücadele ettik.

1071’de de, 1915’te de, 1923’te de mücadele ettik. PKK’sıyla, radikal sol örgütleriyle, FETÖ’süyle DEAŞ’ıyla, onlarca terör örgütüyle, onların ağababalarıyla, taşeronuyla, mücadele ettik ve ediyoruz.

Bugün de, bir yandan etrafımızda oluşturulmaya çalışılan, terör çemberini kırmak için vatan evlatları Fırat Kalkanında, Zeytin Dalında, Barış Pınarında mücadele ediyor. Bir yandan da devlet olarak ortaya koyduğumuz 2023 hedeflerimize ulaşmak, gelecek nesillerimize daha huzurlu, daha güçlü bir Türkiye bırakmak için mücadele ediyoruz. Onun için bizler yorulamayız. Bizler yılmayız, bitkinlik gösteremeyiz. Bize düşen, bu emaneti geleceğe taşımaktır.

Kıymetli hemşehrilerim;

İşte bu bayramlar, bu törenler, aldığımız emanetin büyüklüğünü, ağırlığını hatırlatmak için vardır. Mesele sadece bir protokol kuralının yerine getirilmesi değildir. Mesele buradan kendimize bir maneviyat devşirmek, buradan kendimize bir ders çıkarmak, kendi kimliğimizi unutmamak meselesidir. İşte biz bu meydanlarda, bu törenlerde esasen benliğimizi ve kimliğimizi tahkim ediyoruz.

Özgürlük, bağımsızlık ve Cumhuriyet uğruna bu millet kadar bedel ödeyen ve onu bu kadar hak eden başka bir millet yoktur.

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu mücadelenin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve vefat eden kahraman gazilerimizi tekrar rahmetle anıyorum.

Aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun.”  dedi.

Programın devamında Halk Oyunları  ekipleri gösterilerini sundu, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıl dönümü nedeniyle özel hava gösterisi için davet edilen ülkemizin en seçkin birliklerinden olan JÖAK (Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı) ekibinin hava gösterisi vatandaşlar tarafından ilgi ile izlendi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı