GenelGüncel

YÜRÜDÜKÇE DİYABET SİZDEN UZAKLAŞIR.

Kırıkkale de Dünya Diyabet Günü için farkındalık yaratmak için yürüyüş düzenlendi.
İl Sağlık Müdürlüğü ile Kırıkkale Üniversitesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığında tarafından düzenlenen yürüyüş Hüseyin Kahya parkından başlayarak, Zafer Caddesi,Bankalar Caddesi. ve tekrar Hüseyin Kahya parkında son buldu. Yürüyüşün ardından açılan stantlarda Kırıkkale Üniversitesi Tıp fakültesi öğrencileri, halka ücretsiz şeker ölçümü yaptılar.

Yürüyüşün ardından açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, “Diyabet, Dünya’da ve ülkemizde sıklığı gittikçe artan önemli bir kronik hastalıktır. Yol açtığı komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar dolayısıyla ciddi morbidite ve mortaliteye sahiptir. İnsan ve toplum sağlığını tehdit etmesi yanında gerek bireylere gerekse de ülkelere önemli bir mali yük getirmesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir”

ÇOĞU TİP 2 DİYABETLİDİR

Ağırtaş, “Ülkemizde diyabet prevalansı %13.7’dir ve toplumumuzun çok önemli bir kısmı obezite ve prediyabet nedeniyle diyabet açısından risk altındadır. Hala diyabetle yaşayan 2 kişiden 1’i tanı almamıştır ve bu bireylerin çoğu Tip 2 diyabetlidir. Tüm dünyada olduğu gibi ilimizde de diyabet tanısı alan kişi sayısı hızla artmaktadır”

DİYABET VE AİLE

Ağırtaş, “2011 yılından itibaren bakanlığımız tarafından toplumda diyabet farkındalığını arttırarak, gelecek nesilleri diyabetten korumayı ve tanı alan hastalara sunulan diyabet bakım kalitesinin yükseltilmesini, komplikasyonların ve diyabete bağlı ölümlerin azaltılmasını amaçlayan “Türkiye Diyabet Programı 2015-2020” uygulanmaktadır. Dünya Diyabet Günü 2018 ve 2019 yılları teması Diyabet ve Aile’dir”

ÜCRETSİZ ŞEKER ÖLÇÜMÜ

Ağırtaş “Bu kapsamda halkımızda farkındalık oluşturmak amacıyla Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Kırıkkale Üniversitesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı ile birlikte “14 Kasım Diyabet Günü” etkinliği planlandı. Etkinlik dahilinde Hüseyin Kahya Parkından başlanarak Zafer Caddesinde yürüyüş yaptık ve ardından Hüseyin Kahya Parkında açtığımız stantta Tıp Fakültesi öğrencilerimiz katkılarıyla vatandaşlara şeker ölçümü yapılarak diyabette beslenme konusunda bilgiler verdiriyoruz” dedi. Düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcısı Mehmet Ercan Taş, İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, Kırıkkale Üniversitesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanlığı yöneticileri, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, doktorlar ve Tıp Fakültesi öğrencileri katıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı