Güncel

Vali Sezer, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programına Katıldı

Vali Yunus Sezer, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen programa katıldı.
Vali Yunus Sezer’in Eşi Hanımefendi Canan Sezer, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Garnizon Komutan Vekili Alb. Ünal Gençoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin, Vali Yardımcısı Mehmet Ercan Aslantaş, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Vali Sezer, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engelli vatandaşlarımıza yönelik farkındalık oluşturulmasında ve bakış açısının olumlu yönde değiştirilmesinde büyük rol oynayan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutladığını dile getirdi.
Yunus Sezer
Engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak ve onları sosyal hayatın bir parçası kılmak amacıyla, devletimizin bütün imkanlarını seferber ettiğini belirten Vali Sezer, “Dünya Engelliler Günü belki bizlere sorumluluklarımızı hatırlatma, engellilerimizin yaşadıkları sıkıntıları bir nebze olsun paylaşma adına, çok önem arz etmektedir. Biz millet olarak engeli, fiziki engel olarak ya da ruhsal engel olarak gören bir medeniyete sahip değiliz. Biz millet olarak engeli, kalplerde ve gönüllerde gören bir anlayışın temsilcileriyiz.” şeklinde konuştu.
İnsanların her an fiziki engelle ya da ruhsal engelle karşı karşıya kalabileceğini vurgulayan Vali Sezer “ Dünyanın hem yazı hem de kışı var. Bu yaz ve kış sadece mevsimler için geçerli olan yaz, kış değildir. Bu insanlar için de geçerlidir. Sağlıklı olarak hayata başlayıp, daha sonra sağlığımızı kaybederek hayatımızı bu şekilde devam ettirebiliriz. Aynı şekilde yakınlarımız da buna maruz kalabilir.” dedi.
Herkesin gücü yettiği oranda engelli yakınlarına yardımcı olması gerektiğini aktaran Vali Sezer “ Biz geçen sene Muhabbete Engel Yok projesini başlattık. Burada yaklaşık olarak 4 bin ailemizi ziyaret etme imkanı bulduk. Bu ailelerimizin bazılarının devletin kendilerine sunduğu imkanlardan dahi haberleri yok. Bazı ailelerimiz engelli çocuğunu 20 yaşına gelmesine rağmen odasından dışarıya bile çıkarmamış. Toplumsal baskının bunun üzerinde büyük etkileri var. Bizim bütün engellilerimizin kapılarını çalmamız gerekiyor. Bütün engellilerimizin ayağına gitmemiz, evlerindeki fiziki imkansızlıkları gidermemiz lazım. Engelli ailelerimize nefes alacakları, engellisini rahatlıkla bırakıp bir gün bile olsa kendilerine vakit ayırabilecekleri zamanlar oluşturmamız lazım. Bu hepimizin ortak sorumluluğu. Bu vesileyle tüm engelli kardeşlerimin ve kıymetli ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum.” ifadelerine yer verdi.
Vali Sezer’in konuşmasının ardından Engelliler tarafından sergilenen gösteriler büyük beğeni topladı.
Daha sonra engelliler ile yakından ilgilenen Vali Sezer, engelli Mustafa Mutluay’ın kendisinden kravatını istemesi üzerine, Mutluay’a kravatını hediye etti.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı