KadınSağlık

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
1.BOL SU İÇİN

Yaşam kaynağımız olan su, kilo vermenizi kolaylaştıran en temel etkendir. Genel sağlığımızı korumak için ihtiyaç duyduğumuz su, 0 kaloridir ve midemizi doldurarak daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Dünyada kalorisi ve kafeini olmayan tek içecek sudur. Enerji içeceği, kola ve yapay tatlandırıcı içeren “diyet” içecekler, çay, kahve gibi sıvı içecekler su içmenin yerini tutamaz.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
2.ÖĞÜN ATLAMAYIN

Kilo vermenin en kolay ve eğlenceli yöntemlerinden biri, az az ve sık sık yemek, yani öğünlerinizi atlamamak olacaktır. Uzun süreli açlıklar, metabolizmanızı yavaşlatarak daha sonraki öğünlerinizde daha fazla yemek yemenize ve bu sebeple de vücudunuzda fazladan yağ depolanmasına neden olur. Öğünlerinizi bölmediğiniz zaman, doymanız zorlaşır ve uzun süre aç kalmanız sebebiyle bir diğer öğünde fazladan kalori alırsınız ve metabolizmanız yavaşlar.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
3.BESLENME GÜNLÜĞÜ TUTUN

Rutin beslenme düzeninizde siz ne kadar az kaçamak yaptım diye düşünürseniz düşünün, mutlaka yanlışlarınız çıkabilir. Beslenme günlüğü tuttuğunuz zaman, hatalarınızı daha net görür ve kendinize ait beslenme programı oluşturarak, beslenme tarzınızın daha sağlıklı olmasını sağlarsınız.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
4.EGZERSİZ YAPIN

Diyete başlayan bir kişi, egzersiz yapmadan ilk 1 ay çok düzgün bir şekilde kilo verebilir, çünkü vücut henüz diyet yaptığını fark etmemiştir ve metabolizma da yeterince hızlı olduğu için kilo vermek oldukça kolaydır. Ancak ilk aydan sonra vücut, diyet yaptığını fark eder ve metabolizmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatır. Dolayısıyla da kişi, ne kadar az yerse, vücut o kadar az enerji harcamaya başlar ve kilo vermek oldukça güç bir hal alır. Bu nedenle mümkün olduğunca egzersiz yaparak kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
5.KAHVALTI ALIŞKANLIĞI EDİNİN

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Güne kahvaltıyla günaydın diyerek, metabolizmanızı da hızlandırmış olacaksınız. İştah kontrolü sağlamak için kahvaltı yapmak, gün içerisinde daha az yemenizi ve dikkatinizi daha kolay toplamanızı sağlayacaktır.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
6.ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARTIN

Şekeri hayatının olmazsa olmazı haline getirenler, bir kez daha düşünün! Yüksek şekerli beslenmek, tat duyunuzu etkileyerek, sizi daha çok bu tür besinler tüketmeye teşvik etmektedir. Çünkü tat duyunuz, yoğun şeker tadını normal olarak görmeye başlamakta ve meyve gibi doğal besinlerden alınabilecek şekerleri vücudun algılamamasına sebep olmaktadır.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
7.UYKU DÜZENİNE ÖNEM VERİN

Çok uyku, az kilo! Yapılan araştırmalar, obezite sorunu olanların normal kilodaki insanlara göre daha az uyuduğunu gösteriyor. Eğer 6 saatten az uyursanız, iştahınız ve şeker ihtiyacınız sabah kalktığınızda artar ve bu istekle normalden daha fazla yeme ihtiyacı hissedersiniz. Ayrıca, erken uyuyamayan ve yorgun olan insanlar, günde 200-300 kalori daha fazla almaktadır. Daha az uyuduğunuz zaman istemeden de olsa daha fazla yemek yersiniz.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
8.SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR TÜKETİN

Sanırım hepimizin gün içerisinde farklı saatlerde olsa da, atıştırmalık yemeğe ihtiyaç duyduğumuz bir zaman dilimi vardır. Tabii ki atıştırmalık tüketmeliyiz, fakat sağlıklı ve tok tutacak atıştırmalıkları tercih etmeliyiz. Yani, hem atıştırmalık tüketip, hem de sağlıklı olabiliriz. Beslenmenize uygun porsiyon miktarında meyve, fındık, badem, ceviz, süt, yulaflı yoğurt ve kuru meyvelerden sağlıklı atıştırmalık tercih edebilirsiniz.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
9.STRESTEN UZAK DURUN

Kilo vermenize beslenme kadar psikolojik etkenler de yardımcı olmaktadır. Bazı bireylerde kilo verememe, tamamen stres durumuyla alakalıdır. Beyniniz diyete direnç gösteriyor olabilir. Bunun nedeni stres olduğu zaman, en yakın zamanda rahatlama ve stresten uzak durmayı mümkün olduğunca uygulamaya çalışmalısınız.

Zayıflamak isteyenler için 10 anahtar formül
10.TOK KALMANIZI SAĞLAYACAK BESİNLER TÜKETİN

Midede daha fazla hacim kaplayarak, doluluk hissinin oluşmasını sağlayan posalı besinler, kan şekeri ve kan kolesterol düzeyinin dengelenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Tok tutan besinler, bağırsaklarda hacim oluşturarak dışkılamayı düzenli hale getirip, bağırsakların ölü hücrelerden ve atık maddelerinden daha kolay temizlenmesini sağlar. Tokluk hissinin bir diğer sorumlusu ise yağlardır. Yağsız öğün tüketen kişiler, kısa süre içinde yine acıkırlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı