Genel

Seyit Çevik’e Son Vazife

Abdal geleneğinin ünlü ustalarından Seyit Çevik yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü.Uzun süredir rahatsız olan ve tedavi gören keman ustası Seyit Çevik 79 yaşında hayatını kaybetti..

DUALARLA UĞURLANDI.

Keskinli, keman ustası Seyit ÇEVİK-ikindi namazını müteakip Keskin Güzergâh camiinden dualarla toprağa verildi.

BİR DEVRİN SON TEMSİLCİSİ

Kırıkkale Keskinin büyük keman üstadı halk ozanımız Seyit Çevik vefat etmiştir. Muharrem Ertaş, Hacı Taşan, Erol Cöke, Neşet Ertaş şimdide onlara yaren olmuş Bozlak Kültürünün son temsilcilerinden Keman Ustası Seyit Çevik vefat etti.

ANKARA’NIN BAĞLARI YETİM KALDI

Hep merak edilir, herkesçe aynı soru sorulur. Ankara’nın bağları türküsü kimin. Evet tabiki Seyit Çevik Emminin…
Bir zamanlar Kırıkkale İl olmadan önce; Keskin, Ankara’nın büyük ilçelerinden, Türkiye’nin kültür ve sanatı ile modern bir ilçe. Ankara’da bağ olmadığına göre Kırıkkale’nin bugünkü ilçeleri Keskin, Delice, Yahşihan, Bahşılı, Hasandede, üzümleri ile meşhur bağların olduğu yerler. Tabiki de Ankara’ya bağlı olduğu İçin Seyit Çevikte “ Ankara’nın Bağları büklüm büklüm yolları” demişti. Aslında eserin orijinal ismi “ İP ATTIM UCU KALDI” olduğunu bilmiyorsunuzdur.
Birçok eseri bulunan ve Ankara’nın Bağları türküsü İle bilinen Çevik’in ölümü Ankara’nın Bağları isimli türküyü yetim bıraktı.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı