GenelGüncel

Mucize doktor dizisinde suyun önemi vurgulandı.

Mucize doktor dizisinde kuyucuk gölünün kuruması işlendi. Suyun gereksiz yere kullanılması dünyada ki su kaynaklarının her geçen gün kuruması vurgulandı. Dizide suyumuz geri gelsin kampanyası vurgulandı.

SU VARSA GELECEK VAR.

 

Günümüzde sosyal, ekonomik ve çevresel alandaki etkileri giderek daha fazla hissedilen küresel su sorunuyla karşı karşıyayız.
Bugüne kadar suyun plansız ve aşırı kullanımı, dünya üzerinde birçok tatlı su ekosisteminin zarar görmesine neden oldu. Tatlı su ekosistemlerinin üzerindeki baskı, bu ekosistemlerin sunduğu içme suyu sağlama, tarımsal sulama gibi kritik önemdeki hizmetleri sekteye uğratmaya başladı. Nüfus artışıyla birlikte artan gıda ve enerji talebi ile iklim değişikliğinin hidrolojik sistemler üzerinde yaratacağı etkiler, gelecekte çok daha fazla riskle karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor. Dolayısıyla, su kaynaklarının iyi yönetimi ve sürdürülebilirliği bu yüzyılın en önemli konuları arasında yer alıyor.

Türkiye’de de tablo çok farklı değil. Son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı, 4.000 m3’ten 1.519 m3’e düştü. 2030 yılına kadar nüfusumuzun 100 milyona çıkacağı ve kişi başına düşen suyun 1.100 m3’e düşeceği öngörülüyor. Son 50 yılda 3 Van Gölü büyüklüğündeki sulak alan kaybedildi. Bu yalnızca biyolojik çeşitlilik kaybı anlamına gelmiyor. Aynı zamanda, daha az tarım, daha az balıkçılık ve daha az ekonomik getiri demek. Artan nüfus, büyüyen ekonomi ve su talebi düşünüldüğünde yaşam için vazgeçilmez olan su kaynaklarının akılcı kullanımı ve iyi yönetimi suyla ilişkili risklerin bertaraf edilmesinin ön koşuludur.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı