Siyaset

SİYASETTE KADIN DÜŞÜNCEDE ZENGİNLİKTİR

Süvariler Binicilik Kulübü’nde gerçekleşen İnternet medya temsilcilerinin bu hafta ki konuğu Kırıkkale’nin yek kadın il başkanı olan Gelecek Partisi İl Başkanı Gülfem Betül Ekinci oldu. Ekinci; Kırıkkale, Gelecek Partisi ve siyasette kadın konularında önemli açıklamalarda bulundu. Ekinci, siyasette kadının dengeleyici bir konuma sahip olduğunu dil getirdi
YAPANIN YANINA KAR KALMAMALI
Kırıkkale’nin sesini tüm dünyaya duyuran internet medya temsilcilerinin haftalık buluşmaları devam ediyor. Her hafta şehrin önemli bir ismini ağırlayan internet medya temsilcileri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi, Kırıkkale’nin tek kadın il başkanı olan Gelecek Partisi İl Başkanı Avukat Gülfem Betül Ekinci ve İl Sekreteri İlkay Bilsen Tuncer’i ağırladı. Sözlerine Samsun’da yaşanan kadına şiddet olayına değinerek başlayan Ekinci ‘8 Mart’ı kutluyoruz ama ne yazık ki tam bu günlerde yine yaşanmış bir kadına şiddeti konuşuyoruz. Bunun önüne geçilmeli. Yapanın yanına kar kalmamalı. Annesi şiddet gören çocuğun feryatları milat kabul edilmeli ve yasal düzenlemeler en kısa sürede çıkarılmalı.’ ifadelerini kullandı.

HALKIMIZ OLUMLU YAKLAŞTI
Bir kadın olarak siyaset yapmanın zaman zaman zorluğunu yaşadığını belirten Ekinci ‘Eski siyasetçiler başaramayacağımı düşündüler. Ancak halkımız öyle değil. Gittiğimiz her yerde görüştüğümüz her vatandaşımızın olumlu tepkisi ile karşılaştım. Bu da bize ayrı bir güç verdi. Biz parti olarak yönetimlerde kadın kotasına karşıyız. Kota uygulaması bir mecburiyet anlamı taşır. Oysa biz kadın ve erkeğin eşit temsil edildiği bir anlayışı benimsiyoruz’ dedi.

HEDEFİM İYİ BİR İL BAŞKANI OLMAK
Siyasete girmesinde son baro seçimlerinin önemli rol oynadığını belirten Ekinci ‘Baro seçimlerinde aktif olmam dikkat çekmiş. O süreç sonrası farklı partilerden davet geldi. Ben Gelecek Partisi’ni kendime yakın buldum. Burası bir nevi siyaset okulu gibi. Genel merkezden ciddi destek görüyorum. Burada siyaseti öğreniyorum. Ondan dolayı da iyi ki Gelecek Partisi’ndeyim diyorum. Hedefim önce iyi bir il başkanı olmak. Şimdilik bunun için çalışıyorum’ şeklinde konuştu.

SİYASETTE KADIN OLMALI
Kadınların siyasette neden olması gerektiği konusunda Ekinci ‘Bir kadın ortamda olunca ortam daha seviyeli oluyor. Kadının olduğu yerde kalite bir tık yükseliyor. Bakın kadın ve erkek birbirini dengeler, pazılın parçaları gibi birbirini tamamlar. Biz kadınlar ayrıntıya detaya önem veririz. Kadınlarla beraber düşünce de çeşitlilik ve zenginlik oluşur. Kadın sadece bir anne değildir. Onun görevi sadece çocuğa bakmak, ev işi yapmak değildir. Erkek de bir babadır. Aynı sorumluluk onun için de geçerlidir. Eskiye oranla kadınlar iş hayatında erkekler gibi yer alıyor. Evde birbirlerine yardımcı olmalılar’ değerlendirmesinde bulundu.
MAKAMA GELEN ŞEHRİ UNUTUYOR
Kırıkkale ile alakalı düşüncelerini de paylaşan Ekinci ‘Ne yazık ki Ankara’ya bu kadar yakın olup ekonomik anlamda gelişmeyen başka bir il yoktur. Cafeler işsiz gençlerle dolu. Milletvekilleri makam sahibi olmak için seçiliyorlar. Vefasızlar. Meclis’e gittikten sonra şehri unutuyorlar. Belediyeye gelince mevcut başkanın 2014 ve 2019 seçim vaatlerine baktım. Her dönem birini yapmış bırakmış. Halktan kopuk. Biz hem vali beyden hemde belediye başkanından randevu istedik. Bize geri dönmediler bile. Oysa o makamlar kamu makamı. Herkese açık olmalı’ dedi.

MEVCUT SİSTEM İTTİFAKI ZORUNLU KILIYOR
Erken seçime yönelik de Ekinci ‘İktidar bugün kazanacağını bilsin hemen seçime gider. Kazanacağı ortamı bekliyor. Biz yarın seçim olacak gibi hazırlanıyoruz. Bu yıl Haziran ya da Kasım gibi bir seçim olabilir. Sahadayız. Keskin ilçe teşkilatımızı kurduk. 2 ilçe teşkilatımızı daha kurup Nisan ayı içerisinde Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu’nun katılımı ile il kongremizi gerçekleştireceğiz. Şunu da özellikle belirtiyim biz iktidar olmaya talibiz. Mevcut seçim sistemi partileri ittifaka zorluyor ancak hedefimiz iktidar olmaktır’ açıklamasında bulundu.
AKPARTİDEN GELEN DAHA ÇOK
Halkın Gelecek Partisi’ne bakışı hakkında da Ekinci ‘Partimize ülke genelinde seçmen profili olarak daha çok AK Parti’den gelen oluyor. İktidarın bize karşı sert söylemlerinin altında AK Parti tabanının bize yakın olması yatıyor. Korkuları bundan. Tabi toplumda siyasete bir güvensizlik var. Gelecek Partisi’nin söylemleri, ülke politikası iyi anlaşıldıkça, bizler anlattıkça partimize olan ilgi artıyor. Bugün için özellikle esnaflarımız bizimle açıktan görüşmeye çekiniyorlar ama yanımızda olduklarını dile getiriyorlar’ dedi.
KARAYOL KONUK OLACAK
İnternet Medya temsilcileri olarak da Ayrıntı Gazetesi İmtiyaz Sahibi İsmail Ünal, Köşe Yazarı Ömer Kıvanç, Haberkale İmtiyaz Sahibi Murat Tanır, Sabah Gazetesi Temsilcisi Hakan Gökkaya, Kırıkkale Kuşu Haber Sitesi İmtiyaz Sahibi Murat Bulut, Kırıkkale24 imtiyaz sahibi Ramazan Tosun, Haberci71 imtiyaz sahibi Ahmet Yaman ve gazeteci Hasan Akyıldız katıldı. İnternet medya temsilcileri programlarının önümüzde ki haftalarda devam edeceğini kaydettiler. Süvariler Binicilik Kulübü’nde gerçekleşen buluşmaların önümüzde ki hafta konuğu Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Hemşehrimiz Merih Karayol olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı