Genel

Ekilen Ürün Başak Vermeden Tarlada Kurudu

MHP’li Öztürk, Kırıkkale’de Yaşanan Kuraklığa Dikkat Çekti

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk; TBMM’de bir açıklama yaparak;Kırıkkale’de yaşanan kuraklığa dikkat çekip, kuraklık tespit çalışmalarında çiftçimizin gözetilmesini istedi.

Çiftçimizin, Köylümüzün Her Daim Yanındayız

Milletvekili Öztürk TBMM’de yaptığı açıklamasında; dünyada yaşanan küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin sonucu olarak yaşanan kuraklıktan, ülkemizin ve özellikle de Kırıkkale’nin çok etkilendiğini dile getirerek açıklamasına şu şekilde devam etti: “Türkiye Ziraat Odası Birliği’nin2020-2021 Tarımsal Üretim Dönemi Kuraklık Risk Tahmin Raporu’na göre; Türkiye’de 22 ilde tarımsal kuraklık tehlikesinin devam ettiği görülmektedir. Söz konusu bu rapora göre; üretim döneminin başladığı 1 Ekim 2020-30 Nisan 2021 döneminde ülkemizde yağışların 337,5 milimetre (mm) olduğuna ve normale oranla %23,6, geçen yıla oranla ise %18,6 azaldığı anlaşılmaktadır. Diğer taraftan İç Anadolu Bölgesi’ndeki azalışise %20,3’ü bulmuştur. Kırıkkaleli çiftçimiz kuraklığa bağlı rekolte düşüklüğünden, daha şimdiden mağdur durumdadır.” diyerek, son açıklanan tedbirlere de değindi.

Ekilen Ürün Başak Vermeden Tarlada Kurudu

Kuraklığın daha şimdiden Kırıkkale’ye ciddi zararlar verdiğini belirten milletvekili Halil Öztürk; “Kırıkkale’nin ekilen alanlarını dolaştığınızda,ürünlerin başak vermeden kuruduğunu görüyoruz. Bazı alanlarda ise bu yıl hiç hasat yapılamayacak duruma gelinmiş. Buğday, arpa, mercimek ve nohut veriminde ciddi düşüşler söz konusu. Çiftçimiz; aldığı borçlar ile tarlalarını sürüp, hasat zamanı elde ettiği gelir ile bu borçları ödemektedir. Ancak kuraklık nedeniyle beklenen gelirin bu yıl sağlanamayacağı bugünden belli olmuştur. Diğer taraftan kuraklık hayvancılığı da olumsuz etkilemektedir. Süt, peynir gibi hayvansal ürünlerin üretim fiyatları kuraklık nedeniyle artabilecektir.” dedi.

Kuraklık Tespiti Hızlı ve Hakkaniyetli Olmalı

MHP’li Öztürk açıklamasında; Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyu ile paylaşılan çiftçilerimize yönelik pandemi desteklerine de değinerek,“Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak kuraklık tespit çalışmalarında, Kırıkkale öncelikli yer almalı ve hızlı bir şekilde bu tespitler hakkaniyetli olmalıdır. Çiftçimizin hasat zamanı, dolayısıyla borçlarını ödeme zamanı yaklaşmaktadır. Biran önce kuraklığa bağlı zararlar tespit edilerek,  çiftçilerimizin Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi, mağduriyet yaratmadan gerçekleştirilmelidir. Çiftçimize rahat bir nefes aldırabilirsek, önümüzdeki ekim dönemine ciddi katkı sunmuş oluruz.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı