Genel

Cumhurbaşkanı Nazarbayev’den Sönmez’e teşekkür mektubu

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırıkkale’de doktor olan ve aynı zamanda yöneticilik görevinde bulunan Dr. Fatma Sönmez’e Ahmet Yesevi yolu ile ilgili özverili çalışmalarından dolayı teşekkür mektubu gönderdi.

Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, tıp eğitimi için gittiği ve halen de Kazakistan’la ilişkileri devam eden Sönmez’e Türkiye-Kazakistan ilişkilerine ve özellikle de Ahmet Yesevi yolu ile ilgili özverili çalışmalarından dolayı gönderdiği teşekkür mektubunu, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuli tarafından ulaştırdı.
Sönmez’in ata yurdu ve Ahmet Yesevi sevgisi, lise öğrencisi iken edebiyat öğretmeninin verdiği “Ahmet Yesevi ve Yolu” ödeviyle başladı. Sönmez, daha sonra 1994 yılında kazandığı üniversite sınavıyla ata yurdu Kazakistan’a ulaşmış ve artık hayal ettiği ata yurduna kavuşmuştu. İşte Sönmez’in hayatındaki en önemli nokta da bu tarihten itibaren başlamış oldu. Orada kaldığı sürece yüreğindeki Ahmet Yesevi yolu sevgisi hiç eksilmedi. Aksine bu sevgi daha da artarak o tarihten bu güne kadar tam 27 yıldır hep zinde kalarak devam etti.

Türkiye’nin değişik illerinin yanı sıra şimdi de Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde yöneticilik yapan Sönmez, görevinin dışındaki zamanlarda Ahmet Yesevi yolunun yeni nesillerde yeşermesi için büyük çaba sarf ediyor.

Ahmet Yesevi yolu ile ilgili yaptığı araştırmalarda bir gönül yolu bulduğunu anlatan Sönmez, “O, benim için çok büyük bir sevda yolu oldu. 27 senedir bulunduğum görevlerin dışında arta kalan zamanlarımda Ahmet Yesevi yolunu onun 99 binleri aşan yetiştirdiği talebelerin bulunduğu ocağı Türkistan’ı ve ata yurdum Kazakistan’ı anlatmakla ayrı bir şeref duyuyorum.” dedi.

Ahmet Yesevi yolu ve Türkistan’ın ata yurdu Kazakistan’ın tanıtılmasında gönüllü hizmetlerine devam edeceğini ve hizmetlerini Cumhurbaşkanına sunmak istediklerini belirten Sönmez, şöyle konuştu:

“En önemli isteklerimden biri, onunla yeniden bir araya gelmeyi çok istiyorum. Ziyaret etmeyi çok istiyorum. Türkistan ile ilgili, Ahmet Yesevi yolu ile ilgili, Ahmet Yesevi atam ile ilgili projelerimi kendisine sunmak istiyorum ve onunla buluşmada 27 sene önce aldığımız o enerjiyi gücü yenilemek istiyorum.”
Ahmet Yesevi’de buluşmanın büyük önem taşıdığını hatırlatan Sönmez, “Ahmet Yesevi’nin yetiştirdiği talebeler Anadolu’nun yanı sıra balkanlarda da birçok yere medeniyet götürdü. Maveraünnehir dediğimiz o bölgelere yetiştirdiği kişileri gönderen Ahmet Yesevi atamız, gönderirken hepsi gittikleri yerde ilmin, çalışmanın, meslek sahibi olmanın, insanlarla iyi geçinmenin, sevginin, hoşgörünün, kadın erkek aynı sosyal hayatta bulunmanın ve gerektiğinde yaşanılan toprakların vatan kılınmasının öncü erleri oldular. Onun için Ahmet Yesevi ismi bütün Türk dünyasının, bütün tarihin ortak ataları, ortak inancı, kültürü, medeniyeti ortak olan bütün halkların aslında buluşma noktasıdır. ” dedi.

Sönmez, muhabirimize yaptığı açıklamada, “Kazakistan benim ata yurdum. 27 yıllık emek verdiğim sevda yolum. Orada Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanımız, el başımız bizim için Türk dünyasının ak sakallı çok önemli büyüğü, bilgi liderimiz. Sayın Nursultan Nazarbayev tarafından benim gönderdiğim bir mektuba karşılık teşekkür ve iyi dileklerini ilettiği bir mektup geldi. Bu benim için tabii ki, bugüne kadar aldığım bütün ödüllerin, bütün sertifikaların yanında gerçekten kıymeti çok farklı bir mektup oldu. Burada Sayın Nursultan Nazarbayev’in adıma gönderdiği selam, iyi dilekleri ve 27 senedir Türkiye-Kazakistan ilişkilerine ve özellikle Ahmet Yesevi yolu ile ilgili yaptığım çalışmalara Türkistan’ı Kazakistan’ı ata yurdum bilip yaptığım bütün çalışmalara teşekkürlerini ileten, duygularını belirten hakikaten duygulandığını ifade eden cümleler bulunan çok kıymetli satırlar.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı