GenelKadın

Şiddet Sadece Bedenlere Zarar Vermiyor

Şiddet Sadece Bedenlere Zarar Vermiyor

MHP Kırıkkale Aile ve Kadın Komisyonu Başkanı Melike Boran İsmailoğulları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Mücadele Günü dolayısı açıklamada bulundu. İsmailoğulları “Şiddet yalnızca bedenlere zarar vermiyor, kadınların öz saygısını ve hak arama arzusunu zayıflatıyor veya yok ediyor. Dünyada kadına yönelik şiddet, özellikle ekonomik, siyasal ve etnik sorunlarla iç içe geçerek artmaktadır” diye konuştu.

İsmailoğulları, “Dünya üzerinde yaşayan kadınların yarısı eşlerinden şiddet görüyor. Dünyada bu yolla kaybedilen kadın sayısı 50-60 milyonu buluyor. Bunlarla birlikte, işgaller, ağır ekonomik bunalımlar ve yoksulluk kadınları şiddet cenderesine daha fazla itiyor. Diğer yandan; namus, töre cinayetleri, koca-baba dayakları, işkence medyada magazinleştirilerek sunuluyor. Şiddete uğrayan kadının ne yaptığı, ne söylediği ya da nasıl giyindiği sorgulanıyor. Fiziksel, sözel ve cinsel şiddete uğrayan kadınların bunu hakkedip hakketmediği tartışılıyor; kurbanlar suçlanıyor, suçlular “mağdur” ilan ediliyor.”dedi.

İsmailoğulları “Bunların önüne geçmek için Devletimizin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini caydırıcı bir şekilde cezalandırması gerekmektedir. Ayrıca şiddete uğrayan kadınlar için başvuru ve sığınma evlerinin sayısının artırılması, ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ve yasal yardımın yapılması, aile içi şiddeti ve genel olarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti önlemek için kampanyalar yapılmalı ve anne baba eğitim programları başlatılmalıdır. Günümüzde en yaygın iletişim aracı olan medyanın, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti teşvik edici yayınlar üzerinde kendi oto-denetim mekanizmasını kurarak kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçmeside lazımdır.”dedi.

“Peygamber efendimiz S.A.V bir hadisinde “Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır”  buyurmaktadır. Bu düsturla kadınlarımız gereken değeri görmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Mücadele Günü hayırlara vesile olmasını ve kadına yönelik şiddetin son bulmasına vesile olmasını temenni ediyorum.”dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı