Genel

Her şeyi Kırıkkale’de yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.

24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü münasebetiyle basın mensupları ve Sinerji arasında gerçekleşen tanışma yemeği gerçekleştirildi.

Organizasyona ev sahipliği yapan Sinerji Silah ve Mühimmat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Duman’ın açılış konuşmasının ardından yemeğe geçildi. Yemek sonrası yaklaşık 35 basın temsilcisinin takip ettiği sunum yapıldı.

Adnan Duman’ın yaptığı sunumda Sinerji’nin faaliyet alanları, projeleri ve yatırımlarının yanı sıra Savunma Sanayii’nin Türkiye’de ve Kırıkkale’de ki durumu ele alındı.

Silaha adını veren şehir olarak adlandırılan Kırıkkale’nin pazardaki durumunu anlatan Duman, “Ciro bazında baktığımız zaman Türkiye Genelinde 2021 yılında 10 Milyar Dolar Ciro’ya ulaşıldığını ancak Kırıkkale’nin bunun sadece %0,13’lük bir dilime katkı sağlayarak 13 Milyon Dolar Ciro yaptığını” dile getirdi. Aynı zamanda AR-GE harcamalarında Türkiye genelinde 1,5 Milyar Dolara ulaşılırken maalesef Kırıkkale bu pastanın yalnızca binde 3 kadarlık bir kısmında yer alıyor diye ekledi.

Yakın zamanda Savunma Sanayi Başkanlığının yapmış olduğu ve bu alanda vakıf şirketleriyle çalışabilmenin anahtarı olan EYDEP Sertifikası aldıklarını söyleyen Duman, Türkiye genelinde 461 şirketin bu sertifikaya sahip olduğunu ve bunların sadece 2 tanesinin Kırıkkale’de yer aldığının altını çizdi. Yine Sinerji’nin sahip olduğu ve Milli Savunma Bakanlığının denetimleri sonucunda verilen askeri standartlarda ürün üretilebilmesinin anahtarı olan Üretim İzin Belgelerinin Türkiye’de toplam 202 firmada olduğu ve bunların sadece 6 tanesinin Kırıkkale’de yer aldığını belirtti.

Savunma Sanayiinin kalbi olarak bildiğimiz Kırıkkale aslında bu veriler ışığında toplam payda tırnak ucu kadar yere sahip değil diyen Duman, “Kırıkkale’de refahın artması için üretim gerekli üretim için ise siyasilerin bürokratların Kırıkkale’ye sahip çıkması, yatırımlar için ön ayak olması gerekli. Kırıkkale’nin en iyi üretebileceği şey ise silah. Bu Kırıkkale’nin kodlarında var. Ama burada politika belirlerken hedeflerimiz heykel yapmak değil üretim sahası açmak, mevcut sahaların sorunlarını gidermek, nitelikli iş gücü yetiştirmek olmalıdır. Yoksa Kırıkkale silaha adını veren şehir değil hiç bir şey yapmayan şehir olacaktır.” Dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı