GenelSiyaset

KIRIKKALE BELEDİYE BAŞKANI MEHMET SAYGILI GÜNDEME DAİR BASIN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyunda merakla beklenen soruları cevapladı. ‘Yahşihan’da ki su kesintisi’, ‘şehre kurulan EDS’ gibi başlıklı konularda açıklamalarda bulundu.
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, şehir genelinde yaşanılan su patlakları ve bu patlaklarla ilgili Yahşihan’da yaşanılan su kesintilerine yönelik basın mensuplarıyla bir araya geldi. Saygılı, “Şuanda suyun en fazla kullanıldığı dönemdeyiz. Bu nedenle basınçları yüksek tutmak zorundayız. Basınçları yüksek tutunca da ister istemez hatlarda patlaklar, arızalar çok daha fazla olabiliyor. Şuanda bile ekiplerimiz farklı mahallelerde çalışma yapıyor. Günlük ortalama 30-35’in altına düşmedi patlaklar. 6 ekiple birlikte gece gündüz çalışıyoruz durmadan. Ana borularda büyük patlaklar olunca da yoğunluğumuzu oraya veriyoruz. Bu patlaklar hemen hemen her şehirde var” dedi.

Altyapıyla ilgili çok büyük çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Saygılı, “Çok büyük vanalar aldık kılcal yerlerin yerine yıllardır eskimiş olan büyük altyapılara girdik. Vatandaşa bunu hissettirmeden yapmaya çalışıyoruz. Yaşayan bir şehir olduğu için ister istemez de arıza olacak. İster istemez evimizde de arızalar oluyor ve bu arızaları bir günde zor yaptırtıyoruz. Günlük 100-120 arızanın olduğu şehirler var. Bizler bu sorunu yaşıyoruz, gideriyoruz ve de gidermeye de devam edeceğiz. Vatandaşımıza su kesintisini hissettirmeden yapmaya çalışıyoruz. Biz suyumuzu Yeşil Vadi Su Birliği artıma tesisinden alıyoruz.”

SU, ÖNCE YAHŞİHAN’A SONRA KIRIKKALE’YE GELİYOR
Bizim iki tane büyük dev borularımız var. Proje yapılırken iki boru yan yana. Birisindeki arızayı yaparken biz çok zorluk çekiyoruz. Bir şekilde biz bunu su kesintisini hissettirmeden yapıyoruz. Bunlarda arızalar olabiliyor. Ben 8 yıllık belediye başkanıyım toplamda 5 defa büyük arıza meydana geldi. 5 arızadan 3 tanesinde şehrin suyunu tamamen kestik, iki tanesinde ise şehrin suyunu kesmeden yaptık. Burada en büyük sıkıntı şu bu iki boru ortak çalışıyor. Bu bağlantıların arasında baypass vanası olması lazım. Bu projede var ama fiiliyatta yok zamanında yapılmamış. Biz baypass vanasını bu borulara koyabiliriz ama şehre en az üç gün komple su vermememiz gerekir.”

YAHŞİHAN’DA SU OLMASA KIRIKKALE’YE SU NASIL GELİR?
Farklı yöntemler uygulamaya çalışıyoruz, suyu kesmeden o vanayı koydurabilme yöntemini uygulamaya çalışıyoruz, kısa zamanda bitireceğiz. Ben bu açıklamayı yapmaya mecbur kaldım, buradan önceki sorunlarda Yahşihan Belediyesi yetkilileriyle görüşerek, şurada problemleriniz var, o problemlerinizi çözün, çözmezseniz olmaz diye ısrar ediyordum. Kırıkkale’den önce Yahşihan su alıyor. Yahşihan’da ana su boru hattı üzerinde su olmazsa Kırıkkale nasıl su alabilir? Evin birinci katında su yok, ikinci katında su var? Küçük bir mantık? O zaman bu su nerede? Geçmişten ve yıllardır devam eden su birliğinin çalışması. “

“Bu problem daha önce yoktu niye şimdi çıktı? Yahşihan’da bir altyapı çalışması yapıldı. Bu alt yapı çalışmasında orada bulunan depo biraz daha yukarı çıkartıldı. Biz geçmiş dönemlerde büyük arızalar olduğu zaman suyu vermeye başladığımız zaman Yahşihan’a biraz vananı kısta su bize gelsin derdik. Şimdi onların ısrarlarıyla bize su çıkmıyor, diyorlardı biz vanamızı kapattık. Yahşihan’ın almış olduğu su borularından biz su almayalım dedik. Çünkü onlara çıksın dedik ve geçen ki arıza bundan kaynaklandı. Bu vana bu basınca dayanmadı patladı. Biz yine Halfeli hattından şehri besledik, şehrimizin yüzde 85’inde su kesintisi hissedilmedi. Biz diyoruz ki burada bir problem var bu problemi çözün diyoruz. Ana hat borularıyla Yahşihan Belediyesi arasında bulunan boru hattından kaynaklı.”

“Suyun depoya çıkması için 11 bar olması lazım. Şimdi sular akıyor, borular yavaş yavaş dolarak depoya geliyor. İki tane 90 derecelik dirsekler barı düşürüyor. Çarşamba günü biz bu vanayı değiştireceğiz, hazırlığınızı yapın, 90 derecelik dirseklerinizi 45 dereceye düşürün dedik. Çünkü bu bar seviyesinin düşmemesi amacıyla. Ya da ana hat boru ve depo arasında bulunan yere bir motopomp koyun buradan ne aldığınız ne olursa olsun yukarıya basar. Su yok değil, su var. Su bu depoya çıkmakta zorlanıyor. Yıllardır Kırıkkale Yahşihan’dan alıyordu. Bilgisiz yanlış şeylerle algı yönetimi yapmak fevkalede benim anlayışıma ters. Gelin ne diyorsanız onu yapalım. Ben Yeşil Vadi Su Birliği başkanı olarak söylüyorum. Yeşil Vadi Su Birliği’nde ne istiyorsanız buyurun hep birlikte yapalım. Sizin çözümünüz neyse yapalım. Kırıkkale Belediyesi olarak ne yapılacaksa üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Getirin bize öneriyi, yapalım. Kırıkkale’de meydana gelen su patlakları, Yahşihan’ı neden ilgilendirsin. Biz Yahşihan’dan sonra su alıyoruz.”

“Önce Yahşihan var. Bunu ortaokul çocuğuna anlatsanız anlar. Önce Yahşihan var. Ana boru ve su deposunun bulunduğu alana Yahşihan Belediye Başkanımızla görüştük. Ya dirseklerini değiştirecekler ya da buraya bir motopom koyacak. Yani almış olduğu suyu basacak. Kırıkkale Belediyesi’nin bu işlerden sorumlu kişisi Kürşat bey. Kendisi de Yahşihan’da oturuyor adam kendi suyunu keser mi? Bunlarla bir yere varılamaz. Bana bir mesaj geldi oradaki site yöneticilerinden birinden. Kişinin attığı mesaj şu; “Arkadaşlar belediye başkanımızla görüştüm. Belediye başkanımız, dedi ki bizim şuanda depolarımız kundaklandı. Su depomuz kundaklandı, bizde o yüzden itfaiye ile söndürmeye gidiyoruz.”
ANA BORU VE DEPO ARASINDA HAT KONTROL EDİLMELİ

“O yüzden sizlere itfaiye ile su takviyesi yapamıyoruz. Bunu yapanda Kırıkkale Belediyesi, polis tutanaklarıyla da belirlendi” mesajı geldi. Ben hemen Yahşihan Belediye Başkanımız Osman Türkyılmaz’ı aradım. Başkanımız böyle bir olaydan bilgim yok, haberim yok hemen müdahale ederim dedi. Bende bunu yapan kişi bir algı yönetimi yapmak istiyor, ben savcılığa suç duyurusunda bulunuyorum dedim. Yahu su deposu nasıl kundaklanır? Sonra Kırıkkale Belediyesi gidip neden su deposunu kundaklasın? Böyle bir mantık söz konusu olabilir mi? Bunu ben anlayamıyorum. İnşallah Yahşihan Belediyemiz hatlarındaki düzeltmeleri yaparak sorunu çözüm bulacaktır. Yahşihan Belediyesi bizden ne istiyorsa her türlü imkanı sağlamaya hazırız. Önce Yahşihan alıyor suyu daha sonra biz alıyoruz.” Toplantıda AK Parti İl Başkanı Mustafa Kaplan, Belediye Başkan Yardımcısı Vedat Genç ve diğer yetkililer bulundu.

BİZ HERHANGİ BİR SUÇ İCAT ETMEDİK’

EDS ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, ‘Elektronik Denetim Sistemi ihalesi yaptık. Bu ihaleyi Aselsan kazandı. Dedik ki bunun yanına bizim birkaç işimiz daha var. Onları da yapın dedik. Geliri daha belli olmayan ne zaman ne kadar kazanacağı belli olmayan bir işin parasının karşılığı olarak şehrimize, biz uğraşsak belki yıllarca yapamayacağımız işleri yaptırdık. Kim kazandı? Şehrimiz kazandı. Kırıkkale Belediyesinden beş kuruş para çıkmadı. Bundan niye rahatsız olunur? Arkadaşlar diyor ki yav ceza yazılacak. Bakın birisi Kayseri yolumuz. İkincisi de Üst çevre yolumuz. Yani Karadeniz yolumuz. İki se 82 artı 10 yani 90. Türkiye de 82 bur da 90. Bu iki noktada sadece hız kontrolü yapılıyor. Şehir içinde sadece kırmızı ışık ihlaline ceza yazılacak. Bir arkadaşımız bana dedi ki. Başkanım bunları bize maliyeti ne olacak. Kırmızı ışıkta geçecek misin dedim yok dedi. O zaman sana bir maliyeti yok dedim. Bu olay bu kadar basit. Kırmızı ışıkta geçmek zaten suç mu? Suç. Biz herhangi bir suç icat etmedik. Bu kendi güvenliğin için de geçerli.
GÖZ YUMAN ALÇAKTIR. ŞEREFSİZDİR’

Başkan Saygılı, ‘Başka bir konuya geçecek olursak 650 milyon nerede diye bir şey var. Ne 650 ‘Milyonu o ne ? nerden çıktı? Ben bilmiyorum. Ne demek istediğini de anlamadım. Seçim yaklaştı diye iftiralar karalamalar falan olmuyor. Yakışmıyor. Okuma yok araştırma yok. Bu insanlar şehrin yönetimine talip oluyor. Eleştirin açığız. Ama lütfen bilgi sahibi değilseniz konuşmayın. Net bir şekilde söylüyorum. Devletin tüyü yetmemiş yetimin hakkına zerre miktarda göz yuman alçaktır. Şerefsizdir. Lütfen memleketimiz için uğraşalım. Algı ile siyaset yapılmaz. Daha önce yapmadım. Şimdi de yapmadım yapmayacağım. Bunlar yanlış şeyler’ dedi.

‘OTOBÜSLER İÇİN TERMİNAL YAPILIYOR’

Belediye otobüsleri ile ilgili soruları da cevaplayan Başkan Saygılı, ‘Şuan eski tedaşın olduğu binayı da aldık Belediye olarak. Orayı yıktık biliyorsunuz. Bir ihale yapıldı. Alan firmanın sözü 90 gün içerisinde terminali yapacağını söyledi. İnşallah ondan sonra da otobüslerimiz çalışmaya başlayacak’ dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı