GenelGüncel

2019- 2020 Eğitim Öğretim yılı, sene başı itibariyle eğitim öğretimin genel durumu

2019- 2020 Eğitim Öğretim yılı, sene başı itibariyle eğitim öğretimin genel durumu ile ilgili bilgiler şu şekildedir;
Kırıkkale genelinde 22′ i okul öncesi, 80’sı ilkokul, 77’si ortaokul, 67’u lise ve dengi okul olmak üzere toplam 246 okulumuz bulunmaktadır. Toplam derslik sayısı 2.820 dir.
Öğrenci sayısı; İlimizde Okul öncesi 3.820, İlkokul 14.000, Ortaokul 16.139, Lise ve dengi okullarımızda 19.018 olmak üzere toplam 53.629 öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca emek dolu, hummalı bir çalışma neticesinde toplam 421.734 adet ücretsiz ders kitabı öğrencilerimizin sırasına konmuştur.
İlimizde kadrolu 3.450 öğretmenimiz bulunmaktadır. Ayrıca yaklaşık 150 ücretli öğretmen görev yapmaktadır.
EBA Ortalama Kullanım Süresine göre Türkiye İller sıralamasında Türkiye 1. si KIRIKKALE
İlimizde öğretmen ve öğrencilerimizin EBA ‘yı aktif kullanmalarını sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların sonucunda ;
EBA Ortalama Kullanım Süresine göre Türkiye İller sıralamasında Kırıkkale Türkiye 1. liğini devam ettirmektedir.

İmam Hatip Okulları Kalite Takip Sistemi Projesi ( KTS ) Türkiye 1. si KIRIKKALE
Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce düzenlenen İmam Hatip Okulları Kalite Takip Sistemi Projesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Ekim, Kasım, Aralık, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 6 ay uygulanmıştır.
İmam Hatip Okullarımız tarafından yapılan çalışmalar eğitim ortamları ve fiziki imkanlar, öğretmenler ve eğitim yöneticileri, akademik gelişme ve üniversiteye hazırlık, mesleki gelişim (öğrenci), değerler eğitimi, bilim, sanat, spor, sosyal ve kültürel etkinlikler, okul tarafından gerçekleştirilen ve özgün uygulama/proje alanı, izleme ve değerlendirme alanlarında Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce oluşturulan KTS komisyonlarınca değerlendirildi.
İlimizin KTS’de Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılan bakanlık değerlendirmesi sonucu Türkiye 1. si olmaya layık görüldü.

Okul Web Sitelerinin Etkin Kullanımı Başarımız
Okul Web Sitelerinin Etkin Kullanımı Türkiye Geneli İller sıralamasında Türkiye 7. siyiz.

2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI STRATEJİ ve PROJELERİMİZ
Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılının I. döneminden itibaren, ilimizde eğitimin tüm kademelerinde sosyal kültürel ve sportif etkinliklere çeşitlilik kazandırma, ilimizin eğitim başarısını arttırma, kendine güvenen, çözüm odaklı, geleceğe umutla bakan sağlıklı, mutlu bireyler yetiştirme amacıyla Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu ışığında çalışmalar yapmak, Kültürel,Sosyal ve Sportif Faaliyetler, Yenilikçi Eğitim Uygulamaları, Yönetici ve Öğretmenlerin Mesleki Gelişimleri, Okullar arası Başarı Farklarının Azaltılması, Okullarımızda Ölçe ve Değerlendirme Uygulamalarını yürütmeyi planlamaktayız.
Ayrıca Müdürlüğümüz Ar-Ge Birimimiz Başarıyı Arttırma Komisyonu, 2019-2020 Çalıştay Komisyonu, Kültür ve Sanat Komisyonu, Sportif Faaliyetler Komisyonu, Sosyal Okul Komisyonu kurmuş olup bu komisyonlarda görev alan öğretmenlerimiz planlanan projelerimizi yürüteceklerdir.
ERASMUS+ PROJELERİ
Kırıkkale’de Erasmus+ projeleri kapsamında ilimizde 13 proje, 366.333 Euro hibe ile çalışmalarını yürütmektedir.
• Anlıyorum Ama Konuşamıyorum Erasmus + Projesi
5 konsersiyum üyesi okulumuzda görev yapan 15 İngilizce öğretmenlerimizi yurt dışına konuşma becerilerinin gelişimi ve öğrencilerde uygulanacak yöntem ve tekniklerinin gelişimi için yurt dışına kursa gönderiyoruz.
• Montessori ile Mesleki Gelişim Stajım Erasmus + Projesi
İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 3 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde öğrenim gören okul öncesi alanı öğrencilerini yurt dışına staj programı için İtalya ve Hollanda’ya gönderiyoruz.

ULUSAL ve YEREL PROJELER
AHİLER Kalkınma Ajansı, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı, KOP (T. C. Kalkınma Bakanlığı Konya Ovası Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı ) ,TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında 14 okulumuz proje çalışmalarını yürütmektedir.
• Ar-Ge Öğretmen Akademisi Eğitimleri
Ulusal ve Uluslar arası Proje Hazırlama Semineri 07-10 Ekim 2019
Sosyal Girişimcilik Eğitimi 23 Aralık 2019
İleri Seviye Sosyal Girişimcilik Eğitimi 24-25 Aralık 2019
Öğrenci Koçluğu Eğitimi 26-27 Aralık 2019
İnnovasyon Mühendisliği Eğitimi 26-27 Aralık 2019
Sosyal Girişimci Gençler Eğitimi 24-25 Aralık 2019

• Bir Kahvenizi İçeriz Projesi
“Bir Kahvenizi İçeriz” sloganıyla başlayan ve geçen yıl 19.894 velimizi ziyaret ettik. Bu yıl da gönüllü öğretmen ve idarecilerimizle öğrenci ve velilerimizi ziyaret etmeye devam edeceğiz.

• 50bin El, 50bin Fidan Projesi
Proje kapsamında 2018-2019 Eğitim öğretim yılında 10.000 fidan dikimi gerçekleştirilmiş olup, yeni Eğitim Öğretim Yılında da Milli Eğitim Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğünün ortak çalışmaları neticesinde ilimizde “Doğaya İzimizi Bırakıyoruz” sloganı ile öğrencilerimizde doğa bilincini kazandırmak ve şehrimizi ağaçlarla yeşillendirmek amacıyla öğrencilerimiz ile Çullu yerleşkesinde Kasım ayından başlayarak 10.000 adet daha fidan dikimi planlanmaktadır.

• Fikirkale Öğretmenler Odası Projesi Fikir Sizin Kırıkkale Hepimizin
Öğretmenlerimizle yüz yüze görüşerek onların fikirlerinden faydalanmak, yaratıcı fikirleri ilimiz eğitim öğretim sürecine entegre ederek yeni kazanımlar sağlamak amacıyla Milli Eğitim Müdürümüz başkanlığında okul ve kurumların öğretmenler odası ziyaret edilerek, öğretmenlerin eğitim ve öğretime dair görüş ve öneriler alınmaktadır. Ayrıca sosyal medyada oluşturulan Fikirkale sayfasında öğretmenlerimiz eğitimde iyi örnekleri paylaşabilmektedirler. 127 okul ziyareti gerçekleştirilmiştir.

• Okur Yazar Buluşmaları
Öğrencilerimiz arasında okuma kültürünün yaygınlaştırılması, okuma motivasyonlarının arttırılması amacıyla takip ettikleri ya da okudukları kitapların yazarları ile öğrencilerimizi bu yıl da buluşturacağız.

2018-2019 Eğitim öğretim yılında il geneli 11 adet okur yazar buluşması tertiplenmiştir.

• Eko Okullar Projesi
Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen bu proje ile okullarımızda sürdürebilir Kalkınma Hedeflerinin planlanarak, çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma hakkında eğitimler verilecektir. Geçen yıl temel eğitimde öğrenim gören 1.150 öğrencimize ulaşılarak verilen bu eğitimlerde bu yıl 1.500 öğrencimize ulaşmayı hedefliyoruz.

• Gezenti Öğrenciler
Biz Anadoluyuz projesi kapsamında geçen yıl 1.500 öğrenci ve 78 öğretmenin katıldığı gezilerimiz gerçekleşmiştir, ayrıca okullarımızın kendi imkanları çerçevesinde yaptıkları gezilerle 3.220 öğrencimiz çeşitli illere ziyaretlerini gerçekleştirmişlerdir. 2019-2020 yılında da devam edecek olup, bu gezilerde 3.000 öğrenciye ulaşmayı hedeflemekteyiz.

• Ah Şu Öğretmenler Tiyatrosu
Geçen eğitim öğretim yılında 1 oyun sergileyen Ah Şu Öğretmenler Tiyatrosu ekibi, 24 Kasım 2019 tarihinde gösterime sunulmak üzere, “ÖĞRETMENLER GÜNÜ”ne özel bir de oyun çalışmaktadırlar.
Şuanda da Kop öğrenme merkezinde öğrencilerimiz için bir oyun hazırlığı da yapılmaktadır.

• Trafik Eğitim Parkı Projesi
Valimiz Sayın Yunus Sezer öncülüğünde kurulan ve Türkiye’nin en büyük Çocuk Trafik Eğitim Parkuru ve Mini Çocuk Şehri olan eğitim ve eğlence alanı temel eğitimde öğrenim gören 15 Mayıs 14 Haziran tarihleri arasında okullar kapanmadan bir ay gibi kısa bir süre içerisinde 1.060 Öğrencimiz tarafından ziyaret edilmiştir.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılında programlar planlayarak temel eğitimde öğrenim gören 3.000 öğrencimizin daha trafik eğitimlerini bu parkta almalarını planlamaktayız.

• Kırıkkale’m İçin Bir Hikayem Var

Valiliğimiz himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Kırıkkale’m İçin Bir Hikayem Var ” isimli proje için yaşanmış hikayelerinizi bekliyoruz. Şuana kadar 3 hikaye sitemizde paylaşılmış olup, diğer hikayeler üzerinde düzenleme çalışmaları devam etmektedir.

Amacımız; kadim yerleşim ve kültür üzerine kurulmuş ve dilden dile aktarılan çeşitli hikaye ve sembol isimlerle bezenmiş bu toprakların hikayesini unutturmamak ve gelecek nesillere aktarmaktır.

• Öğretmenlerimize Tezsiz Lisansüstü Eğitim Yapma İmkânı
Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Kırıkkale İl Mili Eğitim Müdürlüğü arasında eğitim, araştırma ve danışmanlık konularında “Eğitimde İş Birliği Protokolü” imzalanmıştır.
Bu Eğitim Öğretim yılımızda “Eğitim Yönetimi ve Denetimi” alanında 246 öğretmenimiz ön başvuruyu geçmiş olup, yapılacak değerlendirme sonucunda 100 öğretmenimiz tezsiz yüksek lisans yapmaya hak kazanacaktır. Protokol gereği bu uygulama 2 yıl boyunca devam edecektir.
• Sosyal Okul Projesi
2018-2019 Eğitim Öğretim yılında, 5 ayrı kategoride (okul öncesi, ilkokul, ortaokul, akademik lise ve mesleki eğitim liseleri)
50 okulumuz saha ziyaretine kalmış, yapılan değerlendirmeler sonucunda 13 okulumuz dereceye girerek ödüllendirilmişlerdir.
Okullarımızın akademik, sosyal ve kültürel alanlarda çalışmalarına kalite ve değer katmak amacıyla bu eğitim öğretim yılında da kriterlerin güncellenmesi ile Sosyal Okul Projemizi tekrar uygulamaya koyacağız.
• Gelecek Sizsiniz Kop Öğrenme Merkezi Projesi
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından alınan hibe ile eski Mem binasına öğrenme merkezi oluşturulmuştur.
Merkezimizde, Akıl Oyunları, Fen Bilimleri, Matematik, Yabancı Dil, Kodlama-STEM, Şair ve Yazar, Tiyatro ve Drama, Müzik, Görsel Sanatlar, Sportif etkinlikler atölyelerin yanı sıra, Bağımlılık önleme merkezi ve kitap okuma alanlarında 220 öğrencimiz eğitim görmüştür. Bu yıl da 300 öğrencimiz öğrenme merkezimizde eğitim almaya devam edecektir.
• Yeni Medya ve Medya Okuryazarlığı Projesi
Öğrencilerimize bilinçli sosyal medya kullanımı ile ilgili eğitimlerimiz bu yıl da devam edecektir. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında toplamda 500 öğrenci ve 110 Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık öğretmenine medya okur yazarlığı eğitimleri verilmiş, öğrencilerimize okuma kültürünün gelişebilmesi için kitap hediye edilmiştir. Bu yıl da 500 öğrencimize Medya Okur yazarlığı eğitimleri verilmesi planlanmaktadır.
SPORTİF FAALİYETLER VE SPOR KULÜPLERİ
İl Merkezi 84, İlçeler 40 olmak üzere toplamda 124 adet spor kulübü bulunmaktadır.
Sportif Faaliyetlerdeki Stratejimiz
• Mevcut kulüp sayısını 145’e çıkarmak
• Kurulan bütün spor kulüplerinin spor tescilini yaptırmak.
• Okul Spor Federasyonları oluşturulacak. (3 Adet farklı federasyon)
• Oluşturulan Okul Spor Kulüpleri Federasyonlarından Konfederasyon oluşturulacak.
• (Basketbol, Hentbol, Voleybol, Özel Sporcular, Oryantiring, Satranç, Dart, Masa Tenisi, Futbol, Bocce, Softbol ve Beyzbol) Branşlarında hazırlıkları tamamlanarak il içi kulüpler arası müsabakalara katılmak,
• Kurulan Konfederasyon adına İçişleri Bakanlığına, Gençlik ve Spor Bakanlığına ve Kalkınma Ajanslarına Proje yazarak kulüplerin malzeme ihtiyaçlarını karşılamak.
• Yarıyıl Tatilinde müracaatlar doğrultusunda antrenör eksiklerimizi gidermek için İl Federasyon Temsilcileri ile koordineli çalışılarak eksik branşlarda antrenörlük kursları açtırılmaya çalışılacak.
SPOR ALANINDA BAŞARILARIMIZDAN BAZILARI
• 20-22 Ağustos 2019 tarihinde Konya Akşehir’de yapılan Minikler Türkiye Halter Şampiyonasında +55 kg da yarışan ilimiz 75. Yıl Ortaokulu öğrencisi Fatmagül İğde TÜRKİYE ŞAMPİYONU oldu. Öğrencimiz, İsrail’de düzenlenecek olan Avrupa Halter Şampiyonasında ülkemizi temsil edecek.
• 17 Ağustos Spor Salonu´nda gerçekleşen müsabakalarda 55 kiloda Okulumuz 9. Sınıf öğrencisi Berat Can Baloğlu , Erkekler 55 kg Türkiye İkincisi oldu.
Yine aynı Okulumuz 11. Sınıf öğrenci Burak SARIKOCA 24-27 Ocak 2019 tarihinde Denizli’de düzenlenen Naim Süleymanoğlu Büyükler Kulüpler Türkiye Halter Şampiyonasında Erkekler +109 kg’da Türkiye Üçüncülük madalyasını almaya hak kazandı.
• Okullar Arası Türkiye Halter Şampiyonasına katılarak Türkiye Şampiyonu olan ve Avrupa Rekoru için ikinci atışına yapan 75.Yıl Ortaokulu öğrencimiz Aişe Vural
• Denizlide yapılan Okullararası Türkiye Halter Şampiyonasında; 75. Yıl Ortaokulu öğrencilerinden
 Aişe Vural Türkiye Şampiyonu,
 Kerem Kurnaz Türkiye Şampiyonu, ( 6 kez Türkiye Şampiyonu, 12 kez Türkiye rekoru kırdı.
 Nurgül Yüksel Türkiye Şampiyonu,
 Elifsu Samur Türkiye 3.sü,
 Sinem Eroglu Türkiye 3.sü oldu.

• İtalya’nın Milano şehrinde organize edilen U15-U17 Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası’nda koparmada Avrupa ikincisi olan Özel Başaran Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Hakan Şükrü Kurnaz (Şu an Türk Milli Takımında sporcu )

“KIRIKKALE EĞİTİMDE BAŞARIYI ARTIRMA PROJESİ”
“Kırıkkale Eğitimde Başarıyı Artırma Projesi” adlı projemizin genel amacı ilimizdeki eğitimin başarısını ve kalitesini artırmaktır. Bu hedefe ulaşmak için öğrencinin gelişim süreci gerek okul içi gerek okul dışında takip edilerek öğrenme eksikliklerinin geri bildirimler yoluyla anında tamamlanması, yapılacak ortak sınavlar ve kazanım sınavlarıyla eğitimin niteliğinin artırılması amaçlanmaktadır.
Bu amaca ulaşmanın ilk basamağı olan 05- 06 Eylül tarihleri arasında Eğitimde Başarı Çalıştayımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Çalıştayda elde edilen sonuçlar eğitim süreçlerinin planlanmasında kullanılmaya başlamıştır.
ÜNİVERSİTE SINAV SONUÇLARI Üniversite Sınav Sonuçları
2018 Yüksek Öğretim sınavlarında; KIRIKKALE
Eşit ağırlık Puanlamada Tükiye 6.
Sözel Puanlamada Türkiye 13.
Sayısal Puanlamada Türkiye 17.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı