GüncelSağlıkSiyaset

M.v Halil Öztürk Uzun süredir üzerinde çalıştığı önemli bir konuyu sosyal medyada paylaştı

Uzun süredir üzerinde çalıştığım önemli bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum (Biraz uzun olacak): Dijital (teknoloji, internet, sosyal ağ, oyun) bağımlılık, ekran bağımlılığı, teknoloji tutkunluğu vb.
Bağımlılık kavramı; hastalık literatüründe genellikle alkol, sigara, eroin ve diğer kimyasallar için kullanılsa da, teknolojinin kontrolsüz yönetilmesi de internet bağımlılığı olarak adlandırılmaktadır.
Teknoloji alanındaki devasa ve hızlı gelişim beraberinde ülkelerde; ekonomiden, sosyal yaşama, sağlıktan, psikolojiye kadar çok sayıda sorunu da beraberinde getirmektedir. Evet teknoloji iyidir ancak, teknolojikolik olmamak gerekmektedir.
TÜİK’in istatistiklerine göre de; Türkiye’de yaş gruplarına göre bilgisayar ve internet kullanım oranları her geçen yıl daha da artmaktadır.
Çocuk ve gençlerimizde görülen dijital bağımlılık sonucunda; halsizlik, beden duruşunda bozukluk, ellerde uyuşma, gözlerde yanma ve batma, kas ağrıları gibi şikayetler görülürken; psikososyal sorunlar da ortaya çıkmakta, toplumdan giderek kopmaktadırlar.
Dijital bağımlı hale gelen kişilerde “suskunluk sarmalı” olarak nitelendirilen bir süreç de yaşanmaktadır. Bu tarz kişiler giderek içine kapanırken, giderek kendine ve başkalarına da yabancılaşmaktadırlar. Oynanan şiddet içerikli dijital oyunlar, çocuk ve gençlerin iç dünyasında karmaşa yaratabilmekte, vicdan duygusunu negatif yönde tetikleyebilmekte ve problem çözme becerilerini kısıtlayabilmektedir. Hatta intihara sebep olmaktadır.
Tüm bu olumsuzluklar dikkate alındığında çocuk ve gençlerimiz için bazı tedbirler de ön plana çıkmaktadır. Bunlar: ebeveynler tarafından oyuna ayırılan sürenin kontrol edilmesi, oyun içeriklerinin incelenmesi, oyun içeriği hakkında kontrol sağlanması gibi başlıklar altında toplanmaktadır. Ayrıca çocuk ve gençlerin okul veya evde, kendi sorumlulukları ile alâkalı yerine getirmesi gereken ödevlerini yerine getirmeden, dijital oyun başına geçmesi engellenmeli, dijital oyunlar yerine, sosyal ortamda farklı faaliyetlere yönlendirme sağlanabilmelidir.
Birincil (tedbirler), ikincil (erken tanı) ve üçüncül (rehabilitasyon) önlemelerin dışında bazı öne çıkan çözüm önerileri de aşağıdaki gibidir. Çocuk ve gençlerimizi; çağın bu tehlikeli tuzağından mümkün olduğunca koruyalım lütfen,ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı