Genel

Kırıkkale’de fiyat ve ürün denetimleri başladı

Türkiye’de koronavirüs tespitinin ardından yaşanacak fiyat ve ürün problemlerine karşılık görevliler tarafından denetimler başladı.

Kırıkkale Ticaret il müdürlüğü yetkilileri yaptığı açıklamada;

Kırıkkale Ticaret İl Müdürlüğü koordinesinde, dünyayı etkileyen “Korona Virüsü (Kovit-19)” nedeniyle koruyucu maske fiyatlarına dair fahiş fiyat artışlarının olduğu iddialarına ilişkin olarak Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında, haksız ticari uygulamaların önüne geçilebilmesi ve tespiti amacıyla, Defterdarlık ve Kırıkkale Belediyesi Zabıta Personeliyle birlikte denetimler yapılmaktadır. ALO 175 hattına ya da Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması vardır.
İlimizde hizmet veren Eczaneler, Ecza depoları, Medikaller ve diğer satış noktalarında Cerrahi Maske, 3M Maske ve diğer tıbbi cihazlara yönelik 10-12 Mart tarihlerinde 24 işyerinde denetim gerçekleşmiştir. Bu işyerlerinin sekizinde söz konusu ürünlerin bulunduğu 16 sında ürünlerin satışının olmadığı tespit edilmiştir.
Denetimlerde tutulan tutanakları haftalık olarak bakanlık reklam kurulunda değerlendirmek üzere gönderilmektedir.

Ayrıca gelen şikayetlerin kolonya ve dezenfekte ürünlerde yoğunlaşması üzerine denetim yapmak üzere iki ekip kurularak söz konusu işyerlerine denetimler devam etmektedir.
Haksız Ticari Uygulamaların önüne geçmek maksadıyla denetimlerimiz aralıksız devam edecektir. Denetimlerde tutulan tutanaklarda haksız fiyat artışı yaptığı değerlendirilen işletmelere Bakanlığımız Reklam Kurulu tarafından 10 Bin TL ile 104 Bin TL arasında Para Cezası uygulanabilecektir.
Vatandaşlarımız, Haksız Fiyat Artışlarına yönelik şikayetlerini, Ticaret İl Müdürlüğü, ALO 175 hattına ya da Haksız Fiyat Artışı (HFA) mobil uygulaması üzerinden şikayetlerini iletebilirler.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı