GenelSiyaset

Delice Belediye Başkan Turgut Özdem’den Sosyal Medyadan Açıklama

DUYURU
İlçemizde yetiştiriciliği yapılan üzüm çeşitleri içerisin de sofralık üzüm çeşitleri ağırlıktadır. Bunun yanında pekmezlik üzüm çeşitleri de mevcuttur. Başta Delice Beyazı , Sofralık üzüm , Alfons ve pekmezlik üzüm yetiştirilmektedir. Bu çeşitler arsında Delice Beyazı %75’ini oluşturmaktadır.
İlçemizde yetiştirilen üzümün çoğu sofralık olarak , taze şekilde bir kısmı ise İlçe halkı tarafından bastık,sucuk,pekmez gibi gıda ürünlerine dönüştürülerek tüketilir.
Ancak Son Günlerde İlçemiz de görüyoruz’ki Delice Üzümü diye Halden alınan üzümlerin satışı yapılmaktadır.
ilçe ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayan ve ilçemizin marka değeri olan Delice Beyazı üzümünün önemi son yıllarda bir hayli artmıştır. Delice Beyazı üzümü ilçeye has bir üzüm çeşidi olup Sofralık ve Pekmezlik olarak kullanılmaktadır. Üzüm yüksek şeker içerdiğinden dolayı kalori değeri de yüksektir. Ayrıca mineral maddelerden kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengindir. Karaciğer hastalığı ile kansızlığın tedavisinde etkilidir. İçerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden böbrek ve barsak sisteminin çalışmasını düzenler, kanın temizlenmesine yardımcı olur, yüksek kalori içeriğine karşın çok düşük miktarda yağ ve protein içerdiğinden ideal bir diyet besinidir.
Bütün Bunlar Göz önünde bulundurulduğunda Delice Beyazı diyerek Halden alınan üzümleri satan satıcılar hem ilçemize hemde üreticilerimize zarar vermekte Delice Beyazına ihanet etmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle Her Delicelinin Hemşerilik Bilinci ile hareket etmesini arzular Tüm Üreticilerimize hayırlı kazançlar dileriz, dedi.
DELİCE KAMAKAMLIĞI, DELİCE BELEDİYE BAŞKANLIĞI, DELİCE VE KÖYLERİ ÜZÜM ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı