Genel

Tarım ve Orman Personeline Bir Şiddet Daha

Basın Açıklaması…

Tarım ve Orman Personeline Bir Şiddet Daha. ARTIK YETER…

Kırıkkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü personeli Hakan TONGA, kaçak avlanma ile ilgili görevini ifa ederken kaçak avcılar tarafından şiddetli bir şekilde darp edildi.
Yahşihan ilçesi Aparca mevkiinde gerçekleştirilen saldırıyla ilgili Kırıkkale Toç Bir- Sen Şube Başkanı Hacı Yılmazer bir basın açıklaması yaptı.
Saldırıya tepki gösterilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kırıkkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünde görevli üyemiz Hakan TONGA, Cumartesi günü, Yahşihan Aparca mevkiinde kaçak avcılıkla ilgili görevini ifa ederken, şehir dışından gelen kaçak avcılar tarafından saldırıya uğramış, Kaçak av yapan 5 kişi tarafından şiddetli bir şekilde darp edilmiştir. Olay yerine jandarmanın çagrilmasiyla saldırganların elinden kurtarılmış, Kırıkkale İhtisas hastanesinde tedavisine başlanmıştır.

Avcılık faaliyetleri ve Yaban hayatını korumak ve geliştirmek amacıyla, mesai mefhumu gözetmeksizin, Kar-kış, Yağmur-çamur, Sıcak-soğuk demeden, bütün olumsuz şartlara rağmen 7 gün/24 saat esası ile Kamu hizmeti görevini yerine getirmeye çalışan Dkmp personeli arkadaşlarımız, bu türlü ahlaksız saldırılara ve hakaretlere sık sık maruz kalmakta, yaralanan ve yaşamını yitiren arkadaşlarımız olmaktadır.

Mesai arkadaşlarımızın neredeyse hergün karşı karşıya kaldığı bu şiddet olaylarının sayısı her geçen artmaktadır. Ancak resmi makamlarca sorunun çözümüne yönelik yeterince hukuki ve idari tedbir alınmamaktadır.

Arkadaşlarımıza yapılan bu menfur saldırıyı gerçekleştiren kişiler hakkında hukuki süreç başlatılmıştır.
TOÇ Bir-Sen olarak bu sürecin takipçisi ve tarafıyız.

DKMP personellerimize geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz.
Saldırganlar hakettikleri cezaya çarptırılıncaya kadar konunun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

Tarım ve Orman çalışanlarına yapılan bu adice ve korkakça saldırıların faillerini şiddetle kınıyor, gerekli tahkikatın bir an önce yapılarak faillerinin hakettikleri cezaya çarptırılmalarını talep ediyor, hukuki olarak tüm süreci yakından takip edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz.

Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Sağlık çalışanlarının tamamına yönelik uygulanan şiddeti önlemek amacıyla Türk Ceza Kanununda öngörülen ceza oranları artırılmış ancak ısrarla talep etmemize rağmen Tarım ve Orman çalışanlarımız söz konusu yasa kapsamına dahil edilmemiştir.

Daha ne kadar Tarım ve Orman personelinin arazide bu tür şiddete maruz kalması beklenmektedir.

Tarım ve Orman çalışanlarının yetkili sendikası Toç Bir Sen olarak, sahada yapmış oldukları görevler nedeniyle sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan çalışanlarımıza özgü, ünvan veya sınıf ayrımı olmaksızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak bir yasa teklifinin bir an önce TBMM Başkanlığına sunularak yasalaşmasının sağlanmasına yönelik haklı talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı