GenelSiyaset

Baloğlu,Mkek Kanun Teklifi Üzerine Basın Açıklaması

MHP Kırıkkale İl Başkanımız Sayın Erdal Baloğlu, ülkemizi ve ilimizi yakından ilgilendiren ve 16.06.2021 tarihinde T.B.M.M. Başkanlığına sunulan MKEK’ nun Anonim Şirket olması hakkındaki Kanun teklifi üzerine açıklama yapmıştır.


Birkaç gündür Kanun Teklifi ile ilgili özellikle kamuoyunda bir bilgi kirliliği olduğu görülmüştür. Bazı siyasi partilerin de miting düzenlemek suretiyle, siyasi beklenti içerisine girdiği konuşmalar, ifadeler ve iddialar tek tek incelenip not edilmiştir. Çözüm önerileri sunmak yerine hükümeti ve Cumhur ittifakını yuhalamak biraz basite kaçmıştır.
Netice itibariyle bünyesinde ve yönetimlerinde her zaman MKEK işçilerini barındıran MHP Kırıkkale Teşkilatları önce kendi yönetiminde bulunan işçi kardeşlerimizden, çalışanlarından, endişelerini dinlemiştir. Daha sonra her siyasinin de yapması gerektiği gibi MKEK genel müdürlüğünden randevu alıp, Başta Genel Müdür Yardımcılarımız olmak üzere kanun Teklifi üzerine çalışan kurumun yöneticilerinden detaylı bilgi almıştır.
Bu bilgiler, kanun teklifi ve bir takım araştırmalar neticesinde;
Öncelikle net olan MKEK kesinlikle özelleştirilmeyeceğidir. Özelleştirme ve özerkleştirmeyi karıştırmamak lazım. MKEK Anonim Şirkete dönüştürülecek ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı olacak, Yönetim Kurulu Başkanı bizatihi Milli Savunma Bakanı olacaktır.
Kurumun özelleştirilmesi bir yana daha da sağlam temel üzerine oturtulmaktadır. Mühimmat anlamında en büyük alım yapan Milli Savunma Bakanlığı daha net ve ihale prosedürleri ile uğraşmadan imalat talimatı verebilecektir.
Diğer taraftan mavi ve beyaz yakalı personellerin özlük hakları her şart altında yasa ile korunacaktır. Buna ilaveten emsal kurumların özlük hakları ile ek haklara sahip olacaklar. Zamanla eriyen maaşlar artık yaşanabilir seviyeye gelecektir. Kurumun K.İ.T. olması münasebeti ile işçi ve memura sağlanamayan bazı maddi haklar yönetim kurulu kararı ile derhal çalışanın hanesine girecektir. Her çalışan ile istisnasız ve süresiz iş sözleşmesi yapılacaktır. Yine de MKEK A.Ş. de çalışmak istemeyen personele özlük hakları korunmak suretiyle ilgili bakanlık bünyesinde geçiş hakkı verilecektir.
MKEK’ nun taşınmazları hazinede kalacaktır. Böylelikle kurum peşkeş çekilecek, satılacak, özelleşecek gibi safsatalar inandırıcılığını kaybedecektir.
Kurumun en üst yöneticileri dahi sözleşmeye tabi olacak Yeni atama yapılana kadar geçici süre ile görevlerine devam edeceklerdir.
KİT halindeyken bile devam eden modernizasyon çalışmaları hız kazanacak ve ek istihdan sağlanacaktır.
Hali hazırda devam eden milli projelerin bir çok imalatı dün olduğundan çok daha fazla MKE A.Ş. de üretilmeye devam edecektir.
Kurumun hantallığı giderilecek, dinamik piyasa koşullarıyla rekabet edebilen hareket kabiliyeti yüksek bir kurum haline gelecektir.
Açıklamaya çalıştığımız konular MKEK’ nun Anonim şirkete dönüştürülmesi ve olası yaşanacağı sorulara açıklık getirmek içindir.
Yakın zamanda yasalaşması halinde Kırıkkale’miz özelinde hayata geçmesi planlanan, yatırım, projeler ve yeni istihdam imkanlarını kıymetli hemşerilerimiz ile paylaşılacaktır.
MHP, can damarımız MKE Kurumu ve çalışan işçi ile memurlarımızın haklarını savunmaya ve iyileştirmeye ant içmiştir. Bir zamanlar 30 bin işçi ve memur çalıştıran ve her geçen gün kan kaybeden göz bebeğimizin, daha verimli bir kurum haline gelmesi için yürütülen çalışmaların siyasi İkbal peşinde koşmadan uzlaşmacı ve üretken bir anlayışla takipçisi ve destekçisi olmaya devam edeceğiz.
Saygılarımızla

Erdal BALOĞLU
MHP İL BAŞKANI

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı