GenelSiyaset

TEKİN: “DEVLETLERİ DEVLET YAPAN GELENEK, GÖRENEK VE KÜLTÜRLERİDİR”

BAHŞILI’DA NEVRUZ ATEŞİ BİR BAŞKA GÜZEL

Baharın müjdecisi 3 bin yıllık Türk’ün Bayramı olan 21 Mart Nevruz Bayramı, Kırıkkale Valiliği, Bahşılı Belediyesi, ve Bahşılı Kaymakamlığı iş birliğinde düzenlenen etkinlik büyük bir coşkuyla kutlandı.

21 Mart Nevruz Bayramı Bahşılı 15 Temmuz Meydanı’nda büyük bir coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşımızla başlayan kutlamalar,Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve Bahşılı Kaymakamı Mehmet Emre Yıldız’ın konuşmalarıyla devam etti. Nevruz Bayramı kutlamalarına Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu,Bahşılı Belediye Başkanı Recep Zafer Tekin, Bahşılı Kaymakamı Mehmet Emre Yıldız, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Abdurrahman Güzel, Geleneksel Türk Müziği Sanatçısı Akdeniz Erbaş, Geleneksel Okçuluk Kulübü, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

TEKİN: “DEVLETLERİ DEVLET YAPAN GELENEK, GÖRENEK VE KÜLTÜRLERİDİR”

Bahşılı Belediye Başkanı Recep Zafer Tekin, yaptığı açıklamada Nevruz’un 3 bin yıldır Türk Dünyası’nın bayramı olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı; “Orta Asya’dan Balkanlara kadar Türk Dünyası tarafından kutlanmakta olan; yeni yıl, yeni gün anlamına gelen Nevruz; Ergenekon’dan çıkışı simgelerken aynı zamanda Diriliş ve Uyanış anlamları da taşır. Nevruz, geniş Türk coğrafyasında; baharın gelişini, doğanın uyanışını müjdeleyen, bolluk ve bereketin simgesi olarak yüzyıllardır devam eden, ortak bir kültür zenginliğidir. Devletleri devlet yapan gelenek görenek ve kültürleridir. Kendi kültürüne sahip çıkmayan devletlerin ayakta kalma imkanı yoktur. ‘’ ifadelerinde bulundu.

NEVRUZ ATEŞİNDEN ATLANDI, DEMİRLER DÖVÜLDÜ

Açılış konuşmalarının ardından kutlamalar geleneksel olarak hazırlanmış ‘’Nevruz Tepsilerinin’’ protokole sunulmasından sonra, Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Bahşılı Belediye Başkanı Recep Zafer Tekin ve Bahşılı Kaymakamı Mehmet Emre Yıldız’ın örs üzerinde demir dövmesiyle ve Nevruz Ateşi’nin üzerinden atlamalarıyla devam etti. İlerleyen dakikalarda Geleneksel Okçuluk Kulübü seyircilere ‘’ok gösterilerini’’ sundular.

GELENEKSEL TÜRK HALK MÜZİĞİ SANATÇISI AKDENİZ ERBAŞ KONSER VERDİ

Geleneksel Türk Halk Müziği Sanatçısı Akdeniz Erbaş, demir kopuz, dombra ve gırtlak müziği ile Bahşılılı Vatandaşları coşturdu. Eski Türk enstrümanlarını ve müziğini Bahşılılara tanıtan Erbaş, Türklerin geniş coğrafyaya yayılmış türkülerinden oluşan repertuarını, Bahşılı Belediye Sahnesi’nde seslendirdi.

ÖĞRENCİLER ŞİİR OKUDU

Barbaros İlkokulu öğrencisi Ahmet Baran Çalış, Atatürk İlkokulu öğrencisi Ecrin Elif Öktem Nevruz temalı şiirleri seslendirdiler.

ŞEHİT YUSUF ALSANCAK ORTAOKULU’NDAN GÖSTERİ

Şehit Yusuf Alsancak Ortaokulu öğrencileri izleyiciye, halk oyunu ve modern dans gösterisi sundular. Öğrenciler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden oluşan pankartlarla dans koreografilerini sergilediler.

BAŞKAN TEKİN MİSAFİRLERE PİLAV VE AYRAN İKRAM ETTİ

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, Bahşılı Belediye Başkanı Recep Zafer Tekin , Bahşılı Kaymakamı Mehmet Emre Yıldız, protokol üyeleriyle birlikte alanda açılan stantları ziyaret etti. Bahşılı ilçesinin çeşitli fotoğrafları sergilenen stantta, Bahşılı İlçesinin az bilinen doğal güzellikleri teşhir edildi. Ardından Bahşılı Belediyesi Personeli 15 Temmuz Meydan’ında ki misafirlere pilav ve ayran ikram etti.

Program Lise öğrencilerinin halat çekme yarışması ve ortaokul öğrencilerinin çuval yarışması ile son buldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı