Genel

Türk Telekom Çalışanları Taş Mektep’te Doyasıya Eğlendi

Taş mektep Ziyaretçilerini kabul etmeye devam ediyor

Tarihi Okul Tarihi Kültürü Devam Ettiriyor

Sultan II. Abdulhamid tarafından Keskin’e kız mektebi olarak yaptırılan Taş Mektep, geçmişten bugüne eğitimin bir parçası olmaya ve abdallık geleneğini yaşatmaya devam ediyor.

Keskin ilçesi üzerinde Osmanlı’nın izlerini barındırmaya devam ediyor. 1908 yılında II. Abdulhamid tarafından ilçeye kız mektebi olarak yaptırılan bina hakkında bilgi veren öğretmen Naime Keşli, “Cumhuriyet döneminde de yıllarca ilçemizin tek okulu olarak hizmet veren okulumuzda Vahit Erdem ve Beşir Atalay gibi birçok önemli devlet adamı da yetiştirildi. 60’lı yıllara kadar ilkokul olarak hizmet eden bina 1965 yılında ilçenin kütüphanesi oldu. Sonrasında 2013 yılında Kültür Bakanlığı’nın desteği ile restore edilen bina, o tarihten bu yana kültür merkezi olarak hizmet etmektedir. Merkeze ismini veren Hacı Taşan, ilçemizin yetiştirdiği önemli sanatçılardan birisidir. Merkezde Hacı Taşan’ın kardeşi ve yeğenleri müzik dersi vererek ilçenin gençlerine hizmet vermektedir” dedi.
Bugün kültür merkezi olarak varlığını hala sürdüren binada aynı zamanda bina gibi varlığı sürdürmek konusunda dirençli olan abdallık kültürü sürdürülüyor. Müziği bir meslekten ziyade bir hayat felsefesi olarak ortaya koyan abdallık kültürü Orta Anadolu’da Muharrem Ertaş, Hacı Taşan ve Neşet Ertaş gibi isimlerle bugüne kadar getirildi, bugün ise onun bıraktığı yerden Hacı Taşan’ın aile üyeleri usta çırak ilişkisi içerisinde öğrendiklerini yine aynı yolla gençlere öğretiyorlar.
Dışarıdan ziyeretcilerede açık olan Taş Mektep belirli gruplar halinde keyifli anlar gercekleştiriliyor.
Taş mektep’in bu haftaki konukları Kırıkkale Türk Telekom çalışanları oldu. Yoğun bir yılı geride bırakan Türk Telekom çalışanları Duran Taşan ve ekibinin eşsiz müzikleriyle doyasıya eğlendiler.
Kırıkkale Türk Telekom Müdürü Yasin GÜNGÖR Çok çalıştık yorgunluk bir şekilde bırakmamız gerekiyordu yeni yıla yüksek motive ile girmek adına güzel bir organize oldu , başta tüm çalışma arkadaşlarımız ve Taşan Kardeşler e bu gece için çok teşekkür ederim dedi.
Eğlence geç saatlere kadar devam etti.
Duran Taşan Tüm hemşehrilerimiz i Taş Mektep’e bekliyoruz dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı