Siyaset

Türkiye Yarın Seçime Gidiyor

Seçmenlerin oy kullanmalarıyla ilgili esasları ise hatırlatma adına şu hususlara uyulması gerekiyor.
“Hatırlamayanlar için Yüksek Seçim Kurulu’nun web sitesinden ya da e devlet kapısı üzerinden hangi okulda, hangi sandıkta oy kullanacaklarını öğrenebilirler. Sabah saat sekiz itibariyle okullarda, oy kullanma işlemleri başlayacak. Saat on yediye kadar sürecek. Hangi okulda, hangi sandıkta oy kullanacağımızı öğrendik Okula geldik. Sınıfa geldik. Oyumuzu kullanacağız. Mutlaka yanımızda kimlik kartı, pasaport ya da ehliyet gibi fotoğraflı ve TC kimlik numaralı resmi bir kimlik kartının olması şart. Seçmen bilgi kağıdının yanımızda olması gerekmiyor, zorunlu değil. Ancak yanımızda mutlaka bir kimlik olması gerekiyor. Tekrar belirtelim. Emniyet geçerli, pasaport geçerli. Kimlik kartı geçerli. Bunlardan birinin yanımızda olması gerekiyor. 
Bu kimlik kartını ibraz ettikten sonra sınıfa geldikten sonra bizi uzunca bir sırada bir sandık kurulu bekliyor olacak. Bu sandık kurulundan bir ve bir oy pusulası alacağız. Geçen seçimden farklı olarak bu kez yalnızca bir oy pusulası bize verilecek. Bu seçimde milletvekili seçimi yapılmayacak. Dolayısıyla on dört Mayıs’taki o bir metrelik oy pusulalarıyla karşılaşmayacağız. Yalnızca iki adayın yer al bir oy pusulası bizi bekliyor olacak. Zarfımızı ve oy pusulamızı aldıktan sonra artık Türkiye’deki oy kullanılacak olan bütün okullarda kurulmuş olan o kabinlere geçeceğiz ve artık bu kabinde bizi oy kullanma işlemi bekliyor olacak. Kabine girdikten sonra elbet kapıyı da kapatacağız ve oy kullanma işlemini gerçekleştireceğiz. 

Oy kullanırken evet ya da tercih mührünün yalnızca ilgili adayın altındaki bu yuvarlak yere atılması gerekiyor, basılması gerekiyor. Evet ya da tercih mühürü dışında herhangi bir yazının, işaretin, imzanın kaşenin oy pusulası içerisinde bulunması durumunda kullanılan oy geçersiz sayılacak. Yalnızca evet ya da tercih mührünün ilgili adayın altına basılması gerekiyor. Oyumuzu kullandıktan zarfa yerleştireceğiz. Bu oy pusulalarında zarfa yerleştirdikten sonra artık bizi oyumuzu sandığa atmak bekliyor olacak. 
Şuna özellikle dikkat çekelim. Oy pusulasını zarfa attıktan sonra zarfın kapağının buraya yapıştırılmaması gerekiyor. Ne yapacağız? Zarfın kapağını da içeri doğru katladıktan sonra artık oyumuzu şeffaf sandığa atma şansımız olacak. Lakin bu hususta oy kullanma işlemi bitmiyor. Son bir aşama daha kalmış oluyor. Oyumuzu kullandığımıza dair bilgi kağıdına imzamızı geçmemiz gerekiyor. Mutlaka salondan çıkmadan önce. Neden bu önemli? Çünkü o imzalarla kaç kişinin imza aklıyla sandıkta çıkan raflar ve oy pusulaları karşılaştırılacak. Eğer imza sayısı zarf sayısından az çıkarsa bu kez sandıktan çıkan oylardan herhangi bir tanesi rastgele çekilen bir tanesi imha edilmiş olacak. Bu yüzden oy kullanma işlemini tamamlamak için mutlaka oyumuzu sandığa attıktan sonra çıkmadan önce imzanızı da mutlaka tutanağa geçirmemiz gerekiyor. 

Yarın sabah saat sekiz itibariyle sandıklar açılacak. Saat on yediye kadar oy kullanma işlemleri devam edecek. On yedi sıfır sıfır itibariyle. Yalnız sandığın başında sınıfın içinde olan sandık seçmenlerin oy kullanmasına müsaade edilecek. Bu yüzden de mutlaka seçmenlerin artık erken saatlerde sandık başına gidip oy kullanmaları gerekiyor. Yarın itibariyle artık Türkiye seçimini yapacak ve on üçüncü Cumhurbaşkanı seçilecek.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı